NİĞDE ULUKIŞLA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET BAYRAMI BÜYÜK COŞKU İLE KUTLANDI

CUMHURİYET BAYRAMI BÜYÜK COŞKU İLE KUTLANDI

CUMHURİYET BAYRAMI BÜYÜK COŞKU İLE KUTLANDI

Cumhuriyet´in ilanının 92.yıl dönümü ilçemizde büyük coşku ile kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın mesajının okunması, Sayın Kaymakamımız Ferhat Atar´ ın konuşması, şiir, gösteri ve geçit töreni ile devam etmiştir. Her yıldan daha farklı kutlanan Cumhuriyet Bayramı ilçemizde vatandaşlarımız yoğun ilgisi nedeniyle hak ettiği şekilde kutlanmıştır.

Sayın Kaymakamımız Ferhat ATAR´ ın Cumhuriyet Bayramı konuşması:

"Değerli çalışma arkadaşlarım; ülkemizi ve milletimizi yarınlara hazırlayan fedakar öğretmenlerim; benim şanlı milletimin hayallerini süsleyen, güçlü Türkiye’nin mimarı olacak öğrencilerim; mazisi şan ve şerefle dolu şerefli Türk milletinin muhterem mensubu saygıdeğer Ulukışlalı vatandaşlarım;

Bu güzel günde, şanlı tarihimizin ve şu gök kubbenin şahitliğinde; 1071 yılından 1923 yılına kadar dirilişlere, fetihlere ve yıkılışlara şahit olan ejdadımızın ve başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere son devletimiz Türkiye Cumhuriyetini kuranların manevi huzurunda; devleti kuranlara ve 92 yıldır yaşatanlara; bayrak uğruna toprağa düşüp şehit olanlara şükranlarımızı ifade etmek için en büyük günümüz olan bu günde Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Daha dün savaş meydanlarında yedi düvele meydan okuyarak Çiftehan’dan, Koçak’tan,Ulukışla’dan Fransızlara geçit vermeyen dedelerinizin ve nenelerinizin cepheye koştuğu gibi bu gün buraya geldiniz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Değerli mesai arkadaşlarım;

“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözünden hareketle, görevimizi hizmetkarı olduğumuz Ulukışlalıvatandaşlarımıza karşı en iyi şekilde ifa etmeliyiz. Halkımızla aramıza mesafe koymadan, Devlet ile milletin kucaklaşması sağlamak asli görevimizdir. Vatandaşlarımıza karşı,yetkilerimizden ziyade görevlerimizin bilinci ile hareket ederek hukuktan, insan haklarından ve Cumhuriyetin temel ilkelerinden asla taviz vermeyeceğiz.

Değerli Öğretmenlerim;

Sizler Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ dediği onurlu bir mesleğin mensuplarısınız. Bu nedenle bu ülkenin dününden, bu gününden ve yarınından herkesten önce sizler sorumlusunuz. Bu ülkeyi ve milleti muassır medeniyetler seviyesine yükselterek; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil ortaya çıkaracaksınız. Sizler, Cumhuriyeti koruyacak, payidar kılacak, yükseltecek ve yüceltecek kişilikli, nitelikli bireyler yetiştirdikçe gaflet, dalalet ve hatta her çeşit hıyanet sonuçsuz kalacak, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır.

Sevgili öğrencilerim;

Gençliğe hitabenin ilk cümlesi olan “Ey Türk Gençliği!...Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” Sözlerindeki gençlik sizlersiniz. Bu nedenle ilk görevimiz Cumhuriyeti sonsuza dek korumak ve Onun değerlerini ebediyen yaşatmaktır. Bu uğurda gerektiğinde, tıpkı Çanakkale’de cepheye koşan 15 liler gibi cepheye koşacağız; anadan, babadan, yardan vazgeçip vatandan asla vazgeçmeyeceğiz. Şehit kanları ile kurulan bu devleti; şehit kanından rengini alan bu bayrağı ilelebet yaşatmak ve dalgalandırmak ancak gerektiğinde şehit olmakla mümkündür. Elbette Yurt da sulh cihanda sulh prensibinden vazgeçmeyeceğiz; ama dün savaş meydanlarında olduğu gibi topları, tüfekleri ve uçakları ile saldırıp bizi Misakı Milli sınırlarımızla sınava tabi tutarlarsa geri adım da atmayacak geldikleri gibi geri göndermesini de bileceğiz. Sevgili Gençler “Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır”. Çünkü muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Saygıdeğer Ulukışlalı hemşerilerim

Ne acıdır ki bu ülkeyi bölmek ve bu milleti parçalamak isteyen Sevr sevdalıları hala yaşamını sürdürmektedir. İçimizde ve dışımızda ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne göz dikmiş hainler yeni planlar yapmakta ve bu hain planlarını da uygulamaktadırlar. Hiçbir olumsuzluk bizi ümitsizliğe sevk etmemelidir. Birlik ve beraberlik içinde, sevgi içinde, değerlerimizin değerini bilerek çalışmalıyız. Kendimizi küçük görme hastalığından kurtulmalı ve asla karamsarlığa düşmemeliyiz. Mehmet Akif´ in şiirinde dediği gibi

Ye´s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun. 
Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun! Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
Hüsrâna rıza verme... Çalış... Azmi bırakma; 
Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!

Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle yeniden kutlar Cumhuriyetin faziletini ve erdemini ebediyen yaşanmasını temenni ederim."

 

Kemalpaşa Mahallesi Yakup Ünal Caddesi PTT Yanı Ulukışla/NİĞDE - 0 388 511 20 19

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.